مسجد آتیک علی پاشا استانبول

مسجد آتیک علی پاشا استانبول

مسجد آتیک علی پاشا استانبول

مسجد آتیک علی پاشا در نزدیکی بازار بزرگ استانبول و در منطقه فاتیح و خیابان یِنیچِریلِر در چِمبِرلیتاش استانبول واقع‌شده است. این مسجد یکی از ساختمان های قدیمی و تاریخی استانبول است. این مسجد در سال 1496 توسط وزیر اعظم هادیم آتیک علی پاشا راه اندازی شد. نقشه این ساختمان به شکل تی (T) برعکس می باشد و قطر گنبد آن 12.5 متر و ارتفاعش 24 متر است. در حیاط مسجد چند سنگ قبر مرمری مربوط به قرن هفدهم وجود دارد. محراب و منبر این مسجد از سنگ مرمر حکاکی شده می باشد و محوطه اجتماع آن از پنج گنبد و یک گلدسته بالکن دار در سمت راست آن تشکیل شده است.

گنبد مسجد آتیک علی پاشا بر روی چهار ستون زیبای پا شکل قرار گرفته و با چهار گنبد کوچکتر احاطه شده اند. این بنا مجموعه‌ای از مسجد، کاروانسرا، مدرسه و یتیم‌خانه بوده است در طول سال‌ها این مجموعه براثر سوانح و حوادث مختلف آسیب‌دیده است. همچنین این ساختمان 16 پنجره دارد. کاروانسرای مجموعه در آتش‌سوزی سال ۱۸۶۵ از بین رفت در سال ۱۸۸۰ به‌طورکلی همه آثار آن نابود شد. قسمتی از مدرسه، که دارای ۱۶ اتاق بود، به علت توسعه و تعریض خیابان‌های اطراف مجموعه از بین رفته و بخش کمی از آن باقی مانده است. امروزه فقط مسجد، حوزه علمیه و مقبره این مسجد جامع که شامل یک آشپزخانه عمومی، کاروانسرا و خانه درویش بود، باقی مانده است.

معماری مسجد اتیک علی پاشا

معماری مسجد آتیک علی پاشا استانبول، به سبک معماری عثمانی و اسلامی است. این مسجد دارای یک مناره بالکن دار و مخروطی شکل است و شبستان آن مربعی است و دارای یک گنبد مرکزی و نه گنبد پیرامونی و نیم گنبد در سر در ورودی است. این مسجد از سنگ مرمر و سنگ لاشه ساخته شده است. نمای داخل مسجد سنگ مرمر سفید و گچ است و دارای طراحی زیبا روی گنبدهای اصلی و فرعی است. مسجد دارای یک منبر و محراب با گچ‌بری‌های زیبا است. فضای شبستان اصلی مسجد با پنجره‌هایی که دارای شیشه‌رنگی هستند تزئین شده است. در داخل مسجد آتیک علی پاشا آیات قرانی در رنگ های آبی لاجوردی و فیروزه‌ای و کتیبه‌های زیبایی از اسامی مقدس و خلفا وجود دارد.

دسترسی به مسجد آتیک علی پاشا استانبول

مسجد آتیک علی پاشا در منطقه فاتیح و در قسمت جنوبی بازار بزرگ استانبول، در خیابان Yeniçeriler قرار دارد. دسترسی به مسجد آتیک علی پاشا با وسایل نقلیه عمومی مانند تراموا، مترو، اتوبوس یا تاکسی وجود دارد. در خیابان Yeniçeriler، ایستگاه تراموای Çemberlitaş در مقابل این مسجد واقع‌شده است.

 

دیدگاه بگذارید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

آگاه سازی از
avatar
wpDiscuz