آنتالیا

تاریخچه شهر آنتالیا
تاریخچه هر شهر بیانگر گذشته، اصل و ریشه و هویت آن شهر است. با نگاه به تاریخچه ی یک شهر می توان با کلیات آن شهر آشنا شد و ارتباط گرفت. تاریخ، همچون صفحه اول شناسنامه می تواند مشخصات کلی یک شهر را به ما معرفی کند و این امر ما را در جهت شناخت هرچه بیشتر آن شهر کمک می کند. مهم است که بدانید شهر یا کشوری که به آن سفر می کنید چه گذشته ای را بر خود دیده است.
در ادامه به توضیح و بررسی تاریخچه شهر آنتالیا ترکیه می پردازیم…

آنتالیا شهری است در جنوب ترکیه و در کنار دریای مدینترانه که حدود ۳۰۰ روز از سال شاهد درخشش خورشید می باشد.بهشتی از مناظر زیبا است که به یاری دریا و جنگل و کوه پدید آمده است. اگر در ماه فروردین یا اردیبهشت به آنتالیا سفر کنید می توانید هنگام صبح در ساکلی کنت اسکی نمایید و هنگام بعد از ظهر در آبهای گرم مدیترانه شنا کنید.
در واقع آنتالیا پایتخت سیاحتی و جهانگردی ترکیه است. جمعیت آنتالیا حدود ۸۰۰ هزار نفر و در فصول توریستی گاه تا ۸ میلیون نفر میرسد در قرون ۱۲ و ۱۳ قبل از میلاد امپراطوری لیدیا در منطقه امروزی آنتالیا حکمفرمایی می کرد. در این دوران دو کوچ عظیم از یونان به وقوع می پیوندد که حاصل آن پیدایش صدها شهر بزرگ و کوچک است که آثار آن به امروز نیز باقی مانده است.
در سال ۵۴۶ قبل از میلاد امپراطوری بزرگ پارس ، فرمانروایان لیدیا را ازاین منطقه بیرون راتده و آنرا ضمیمه خاک پارس می گرداند. تا اینکه اسکندر مقدرنی در ۳۳۶ قبل از میلاد موفق به فتح منطقه کنونی آنتالیا می گردد. در ۳۲۳ قبل از میلاد پس از فوت اسکندر بین سرداران او جنگی در میگیرد که تا سال ۱۸۸ قبل از میلاد این جنگهای منطقه ای و قبیله ای ادامه می یابد. در این تاریخ امپراطور برگاما فرمانروای سلوکید آنیخوس را شکست داده و منطقه کنونی آنتالیا را تصاحب می کند. نام کنونی شهر نیز از نام یکی از پادشاهان برگاما ، آنتالیوس دوم گرفته شده است. در ۱۳۳ قبل از میلاد ، پادشاهی برگاما به امپراطوری روم ملحق می گردد و در ۵۰ قبل از میلاد امپراطور روم آنتونیوس کراسوس آلانیا و شهر های اطراف را به کلیو پاترا هدیه می کند که در ۳۲ قبل از میلاد مجددا به امپراطوری روم بازگردانده می شود. در قرن هفتم بعد از میلاد شهر به اشغال مسلمانان در می آید و تا حدود ۱۱۰۳ میلادی که امپراطور بیزانس آلکسوس کومنوس شهر را فتح می کند ادامه می یابد.
نبرد بین مسلمانان و رومیان و رومیان سالها ادامه می یابد به طوریکه در سالهای ۱۱۲۰ تا ۱۲۰۶ شهر شش مرتبه دچار تغییر حکومت می گردد تا اینکه در ۱۲۰۶ سلطان غیاث الدین کی خسرو پادشاه سلجوقیان شهر را فتح می کند. در این دوره آثار بسیاری توسط سلجوقیان در آنتالیا بنا می شود که از آن جمله می توان از یولی مناره نام برد که در قرن ۱۳ میلادی توسط سلطان کی قباد بناشد و امروزه به عنوان سمبل آنتالیا از آن یاد می شود.
یکی از مهمترین ویژگیهای آنتالیا ادغام تمدن و معماریهای مختلف روم ، بیزانس سلجوق و عثمانی است که در هر نقطه شهر به چشم می خورد. از دیگر دیدنیهای داخل شهر می توان از دروازه هادریان نام برد که در ۱۳۰ بعد از میلاد توسط هادریان امپراطور روم بنا شده است و تنها دروازه ورود به شهر در آن زمان بوده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
wpDiscuz